سبد خرید 0

نكته 9: براي ساختن و پرورش مهارت‌هاي نرم مانند يك اسكيت‌باز عمل كنيد.

مهارت‌هاي نرم، نگاه‌ها را به‌سوی خود جلب مي‌كنند؛ چراکه زيبا هستند؛ مانند حركت في‌البداهه و خلاقانه‌ی لئونل مسي ـ ستاره‌ي فوتبال ـ در ايجاد يك مسير به سمت دروازه‌ي حريف و زدن يك گل درخشان يا به آتش كشيدن گيتار توسّط جيمي هندريكس در تك‌نوازي او در فستيوال مونتري در تابستان 1967 و همین‌طور گیتار زدن او با زبان و دندان يا تغيير لحن‌هاي ناگهاني و في‌البداهه‌ي جان استوارت در طول اجراي يك انفرادي كمدي.

اين نخبه‌ها كاملاً جادويي و منحصربه‌فرد به نظر مي‌رسند. در حقيقت، آن‌ها نتيجه‌ي سرعت بسيار بالاي مغز در تشخيص الگوها و واکنش نشان دادن به روش درست هستند.

درحالی‌که مهارت‌هاي سخت با دقّتي قابل‌سنجش ساخته مي‌شوند. (نكته‌ي هشتم را ملاحظه كنيد.) مهارت‌هاي نرم با بازی کردن، جستجو کردن و کشف کردن در محيط‌هاي چالشي و متغيّر ساخته مي‌شوند.

وقتي شما با موانع و مشكلات مختلف روبه‌رو مي‌شويد و بارها و بارها به آن‌ها واكنش نشان مي‌دهيد، شبكه‌اي از مسيرهاي عصبي حسّاس، درست مي‌كنيد كه براي تشخيص و تحليل شرايط و اتّخاذ واكنش و عكس‌العمل مناسب به آن احتياج داريد.

به‌عبارت‌دیگر براي ساخت مهارت‌هاي نرم، كمتر بايد مانند يك نجّار دقيق رفتار كنيد و بيشتر شبيه يك اسكيت‌باز در يك پارك اسكيت باشيد؛ جسور و پرتكاپو، كنجكاو و آزمايشگر و هميشه در جستجوي راه‌هايي براي به چالش كشيدن خود.

برزيل ـ مهد بسياري از ماهرترين بازيكنان فوتبال دنيا ـ در پرورش بازيكنان از يك بازي منحصربه‌فرد به نام «فوتبال در اتاق» بهره مي‌گيرد. بازي بسيار سريع و فشرده‌اي كه نوع 5 به 5 فوتبال مي‌باشد كه در زميني به ابعاد زمين بسكتبال انجام مي‌شود و تعداد تماس‌هاي بازيكنان را با توپ، شش برابر افزايش مي‌دهد و نيازمند تشخيص سريع الگوها و شرايط بازي و واکنش نشان دادن سريع به روشي درست مي‌باشد و به تعبير اميليو ميراندا يك استاد فوتبال دانشگاه سائوپائولو اين بازي «آزمايشگاه ابتكار و بداهه‌پردازي» بازيكنان برزيل مي‌باشد.

زماني كه يك مهارت نرم را تمرين مي‌كنيد، روي انجام تعداد بالاي تكرارهاي متنوّع و دريافت بازخوردهاي واضح، تمركز كنيد. خيلي نگران اشتباه کردن نباشيد. موضوع مهم، جستجو کردن و كاوش مي‌باشد. تمرين روي مهارت‌هاي نرم، اغلب لذت‌بخش‌تر است؛ البته پرورش آن‌ها نيز اغلب دشوارتر است؛ چراکه نيازمند آن است كه شما خود را مربیگری كنيد. بعد از هر جلسه تمرين از خود بپرسيد كدام تصميم، مؤثر بود؟ كدام مراحل، مناسب نبود؟ چرا؟

مطالب پیشنهادی دیگر برای شما

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://volleyedu.com/?p=10424
question