0
0

آماده سازی ذهنی بازیکنان

180 بازدید
1/5 - (1 امتیاز)

آماده سازی ذهنی بازیکنان

در طول دوره ی آماده سازی یک بازیکن تمرکز زیادی روی پرورش و توسعه جسمانی، تکنیکی و تاکتیکی وجود دارد اما زمانی که فشار و استرس زیاد می شود، اغلب فاکتورهای آمادگی ذهنی است که می تواند بیشترین تأثیر را روی نتیجه عملکرد بازیکن و تیم داشته باشد. بسیاری از مربیان و ورزشکاران برجسته بر این باورند که حداقل 40% و حداکثر 90% موفقیت در سطوح بالای رقابت و عملکرد از فاکتورهای ذهنی ناشی می شود. بنابراین یک بازیکن باید آمادگی ذهنی خود را توسعه داده و آن را تقویت کند، و این موضوعی است که نباید دست کم گرفته شود.

واژه آمادگی ذهنی مفهومی پویاست که همواره باید توسعه یابد و تقویت شود، چراکه ظرفیت های ذهنی بازیکنان همواره در شرایط مختلف و پیش بینی نشده به چالش کشیده می شود. آمادگی ذهنی یعنی توانایی بهره گیری از افکار، عواطف و احساسات، رفتارها و فعالیت ها در به نمایش گذاشتن رفتار و عملکردی هدفمند و باثبات در شرایط و موقعیت های مختلف پرفشار و پراسترس.

بازیکنان هزاران ساعت تمرین برای پرورش مهارت های تکنیکی و تاکتیکی خود انجام می دهند. تمرینات آمادگی جسمانی با تمرکز روی جنبه های ویژه عملکرد مانند استقامت، سرعت، چابکی، قدرت و توان انفجاری اجرا می کنند. اما آنچه که ورزشکاران اغلب از آن غافل می شوند تمرین کردن روی ذهن می باشد. مانند آمادگی جسمانی، دستیابی به آمادگی ذهنی نیز نیازمند میزان زیادی تمرین سنجیده و باکیفیت می باشد. همانطور که عضلات بدن را می توان شکل داد و تقویت کرد، هر بازیکنی می تواند ذهن خود را تقویت کرده و به شکل مناسب دراورد.

اهداف تمرینات آمادگی ذهنی:

  • بیشینه کردن کیفیت عملکرد در شرایط مختلف
  • افزایش کیفیت تمرین
  • حفظ و بهبود سلامت ذهنی و روانی
آیا این مطلب را می پسندید؟
https://volleyedu.com/?p=4434
اشتراک گذاری:
واتساپتوییتر
محمدصادق درخشی
علاقمند به والیبال
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

1 نظر در مورد آماده سازی ذهنی بازیکنان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. استاد مهرگان .بخش اعظم موفقیت یک ورزشکار در سطوح بالا مربوط به بالانس ذهن و جسم میباشد . اکثر بازیکنان ایرانی مدیریت غلبه بر مشکلات روحی را ندارند و در زمانهای حساس کم می‌آورند. و رویکرد بازنده دارن

    1

question