0
0

مدیریت تیم درست قبل از بازی و در جریان بازی

467 بازدید
5/5 - (1 امتیاز)

ورود: تیم باید حداقل 1ساعت و نیم قبل از شروع مسابقه در سالن محل برگزاری، حاضر باشد، بازیکنان باید با شرایط زمین مسابقه، نور، و اطراف آشنا شوند و از نظر ذهنی کاملاً آماده شروع مسابقه شوند.

جلسه قبل از مسابقه: پس از آنکه بازیکنان لباس های مسابقه را بر تن کردند، یک جلسه کوتاه توسط مربی برگزار می شود. نکات مهم برنامه بازی باید مرور شود و بازیکنان تهییج شوند که بهترین عملکرد خود را به نمایش بگذارند.

انتخاب سرویس یا دریافت سرویس یا زمین: مربی و کاپیتان باید هر دو سمت زمین را بررسی کنند و در پرتاب سکه تصمیم گیری کنند. اگر سمتی از زمین بازی برتری ویژه ای( از نظر نور، تماشاچی و …) نداشته باشد، دریافت سرویس انتخاب می شود.

آماده شدن برای مسابقه

پس از انجام موفق و درست آنچه که باید قبل از مسابقه انجام شود، تیم شما هم از نظر ذهنی و هم از نظر جسمانی آماده گام نهادن در زمین مسابقه می باشد. قبل از شروع مسابقه، مربیان باید راجع به ابزاری که می توانند با آن ها بر روند بازی تأثیر بگذارند فکر کنند که شامل موارد زیر می شود:

  • موقعیت های آغازین بازیکنان (ارنج یا چیدمان تیم)
  • وقت های استراحت
  • الگوهای جایگزین کردن بازیکنان
  • استفاده از وقفه های بین ست ها

 

 

موقعیت های آغازین (ارنج شروع کننده تیم)

  • تصمیم ها در انتخاب موقعیت های آغازین به طور کلی بر پایه پوشش نقاط ضعف و برجسته کردن نقاط قوت تیم خودی؛ و همینطور حداکثر استفاده از نقاط ضعف حریف و کنترل نقاط قوت آنها گرفته می شود.
  • اگر تیم شما اول سرویس می زند، بهترین سرویس زن تیم خود را در منطقه 1 قرار دهید. اگر تیم مقابل اول سرویس می زند، بهترین سرویس زن تیم خود را در منطقه 2 قرار دهید.
  • اگر اطلاعات کافی از ارنج آغازین تیم مقابل دارید، ارنج شروع کننده را طوری تنظیم کنید که بهترین مدافع روی تور شما، تعداد بیشتری از چرخش ها مقابل بهترین مهاجم حریف قرار گیرد. مثلاً اگر بهترین مهاجم حریف از منطقه 4 شروع می کند، شما نیز بهترین مدافع خود را با توجه به اینکه اولین سرویس را کدام تیم می زند، در منطقه 4 یا 5 قرار دهید.
  • از اثربخش ترین چرخش خود در آغاز بازی استفاده کنید. اولویت اول در ارنج شروع کننده این است که بازی را با اثر بخش ترین چرخش خود آغاز کنید. اثر بخش ترین چرخش تیم، چرخشی است که تیم در آن بیشترین امتیازات را کسب می کند و کمترین امتیازات را از دست می دهد (از روی اطلاعات آماری یا از روی برگه امتیازات می توانید این چرخش را شناسایی کنید.).
  • بهترین مهاجم را در منطقه 4 قرار دهید. به این ترتیب او بیشترین موقعیت را برای حمله خواهد داشت، به ویژه اگر این مهاجم تنها گزینه تهاجمی اثر بخش تیم شما می باشد، این تاکتیک توصیه می شود.
  • با توجه به شرایط تیم خود و تیم حریف، شرایط بازی و رعایت اصول کلی می توانید ارنج آغازین تیم خود را تعدیل و تنظیم نمایید.
آیا این مطلب را می پسندید؟
https://volleyedu.com/?p=1694
اشتراک گذاری:
واتساپتوییتر
جواد مهرگان
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

1 نظر در مورد مدیریت تیم درست قبل از بازی و در جریان بازی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question