حذف امتیاز آموزشی از دوره های دانشسرای والیبال جهت مطالعه متن کامل کلیک کنید
حذف امتیاز آموزشی از دوره های دانشسرای والیبال جهت مطالعه متن کامل کلیک کنید
0
0

استفاده از آنالیز S.W.O.T در مدیریت تیم

637 بازدید
4.6/5 - (9 امتیاز)

آنالیز SWOT  چیست؟

آنالیز SWOT ابزاری کارآمد و اثربخش در برنامه ریزی استراتژیک در دنیای صنعت و تجارت می باشد که در سازمان های موفق جهان مورد استفاده قرار می گیرد. ما نیز اگر یک تیم والیبال را سازمانی در نظر بگیریم که هدف آن پیروزی در هر رالی، در هر ست، در هر مسابقه؛ با هدف موفقیت در یک تورنمنت یا یک لیگ می باشد، با استفاده از این آنالیز می توانیم برنامه ریزی مناسبی در انتخاب نفرات، تعیین چیدمان تیم و استراتژی بازی داشته باشیم تا به بهترین نتیجه ممکن دست یابیم.

آنالیز SWOT را می توان به دو بخش تقسیم بندی نمود. بخش اول مربوط به نقاط قوت (Strength) و نقاط ضعف (Weakness) تیم خودی می باشد. بخش دوم مربوط به فاکتورهایی از تیم حریف یا شرایط محیطی می باشد که می تواند تیم ما را تهدید (Threat) کند که از آن به عنوان نقاط قوت حریف نیز می توان یاد کرد. فاکتور بعدی در این بخش نقاط ضعف حریف یا فرصت هایی (Opportunity) است که با استفاده از آنها می توانیم به نتیجه بهتر دست یابیم. بنابراین آنالیز SWOT را می توانیم ارزیابی نقاط قوت، نقاط ضعف، تهدیدها و فرصت ها نیز بنامیم. هدف از انجام این ارزیابی حداکثر استفاده از  نقاط قوت، پوشش نقاط ضعف، خنثی کردن تهدیدها، و حداکثر بهره گیری از فرصت ها می باشد.

عوامل محیطی که می تواند به عنوان تهدید برای تیم مطرح شوند، مسائلی مانند برنامه ریزی سفر( تهیه بلیط مناسب، رزرو هتل، غذا، جابه جایی محلی و …)، ارتفاع و شرایط آب و هوایی محل برگزاری مسابقه، شرایط خاص سالن مسابقه ( نور، کفپوش، فضا و …)،شرایط ویژه تماشاگران، داوران خط و … می باشد؛ که با برنامه ریزی و هماهنگی مناسب مدیران و مسئولان تیم، باید تأثیر منفی این عوامل به حداقل برسد. از وظایف مربی تیم می باشد که این عوامل را پی گیری نماید و برای مواجهه با بعضی عوامل ذکر شده، خود و دیگر اعضای کادر فنی و بازیکنان را آماده کند. در ادامه، ما تمرکز خود را فقط روی تیم خودی و تیم حریف می گذاریم.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://volleyedu.com/?p=1703
اشتراک گذاری:
واتساپتوییتر
جواد مهرگان
مربی و مدرس والیبال
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

2 نظر در مورد استفاده از آنالیز S.W.O.T در مدیریت تیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. درود بر شما استاد عزیز
  لطفا این استراتژی را در مقالات و نوشته های بعدی بیشتر توضیح بدهید
  تشکر از سایت اثربخش و کاربردی و مفید و موثری که دارید
  درود فراوان
  فاضلی

  لایک

question