حذف امتیاز آموزشی از دوره های دانشسرای والیبال جهت مطالعه متن کامل کلیک کنید
حذف امتیاز آموزشی از دوره های دانشسرای والیبال جهت مطالعه متن کامل کلیک کنید
0
0

پست‏های تخصصی در والیبال

5816 بازدید
4.5/5 - (13 امتیاز)

پست‏های تخصصی در والیبال

مهاجم کناری: از ستون‏های اصلی تیم که به عنوان دریافت کننده-مهاجم یا قدرتی‏زن هم شناخته می شود. او علاوه بر اینکه وظیفه دریافت سرویس را برعهده دارد عمدتاً از منطقه 4 در حمله شرکت می کند. زمانی که در خط عقب حضور دارد می تواند و باید از منطقه 6 در حمله شرکت کند؛ و همینطور یکی از دو مهاجم کناری تیم در یک چرخش از منطقه 2 حمله می کند.

 

مدافع میانی: مدافع روی تور تخصصی که در منطقه وسط خط جلو (منطقه 3) دفاع می کند، وظیفه ایجاد هماهنگی و تعیین استراتژی دفاعی بر عهده او می باشد. از او اغلب به عنوان مهاجم سرعتی‏زن در تاکتیک‌های حمله استفاده می شود که می تواند به عنوان عاملی برای فریب مدافعان حریف نیز مورد استفاده قرار گیرد.

 

پشت خط زن: پشت خط زن اصلی ترین مهاجم تیم می‌باشد که معمولاً به عنوان امتیازآورترین بازیکن تیم نیز به او نگریسته می شود. او در ترکیب تیم در قطر پاسور قرار می‌گیرد و معمولاً در لحظات حساس و تعیین کننده‏ی بازی، وظیفه کسب امتیاز در حمله بر عهده اوست.

 

 

 

پاسور: بازیساز تیم. او حمله تیم را هماهنگ می کند و به مهاجم پاس می‌دهد. پاسور اغلب مسئول دومین تماس تیم با توپ می‌باشد. یک آبشار موفق معمولاً از یک پاس دقیق حاصل می‌شود. یک پاسور خوب باید دقیق، با ثبات، خونسرد، سریع، با انعطاف پذیری بالا، خلاق و باهوش بازی کند، و برنامه‏ی کاملی برای هر رالی و همینطور شروع، ادامه و پایان هر ست، هر بازی و هر تورنمنت داشته باشد.

لیبرو: مدیر خط عقب؛ توپگیر متخصص برای دریافت سرویس یا آبشار. او می‌تواند جایگزین هریک از بازیکنان خط عقب بشود و فقط می‌تواند در منطقه‌های خط عقب بازی کند( مناطق 1،6 و5). لیبرو نمی‌تواند سرویس بزند و رنگ پیراهن او باید متفاوت با رنگ پیراهن هم تیمی‌هایش باشد. در توپگیری و دریافت سرویس او باید قسمت بیشتری از زمین را نسبت به هم تیمی‌هایش پوشش دهد. حداقل يک امتياز باید بازی شود تا ليبرویی که از زمين خارج شده، جايگزين بازيکنی ديگر شود، بنابراين ليبرو نمی‌تواند در تمام طول مسابقه در زمين حضور داشته باشد. همينطور اگر ليبرو در منطقه 3متری نزديک تور با پنجه پاس دهد هم تيمی او نمی‌تواند در حاليکه ارتفاع توپ بالاتر از تور قرار دارد آن را وارد زمين حريف کند. جايگزينی ليبرو با يک بازيکن ديگر جزو تعويض‌های تيم محسوب نمی‌شود. اين جايگزينی بايد در فاصله بين خط 3 متر و خط انتهايي و زمانی که بازی جريان ندارد صورت گيرد و نيازی به اجازه داور ندارد. فقط همان بازيکنی که ليبرو جايگزينش شده می تواند به جای او به زمين برگردد.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://volleyedu.com/?p=1590
اشتراک گذاری:
واتساپتوییتر
جواد مهرگان
مربی و مدرس والیبال
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

4 نظر در مورد پست‏های تخصصی در والیبال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. با سلام ادب و احترام خدمت اقای مهرگان
   مطالب بسیار عالی و مفید ومورد نیاز کلیه مربیان
   و بازیکنان از سطح مبتدی تا حرفه ای واقعا دست مریزاد
   انشاالله هر کجا هستید سالم وتندرست باشید
   بسیار عالی

   2

 1. سلام بسیار عالی و آموزنده و مورد نیاز و استفاده تمامی مربیان بخصوص مربیانی که تیم داری می‌کنند
  بسیار سپاسگزارم

  2

question