حذف امتیاز آموزشی از دوره های دانشسرای والیبال جهت مطالعه متن کامل کلیک کنید
حذف امتیاز آموزشی از دوره های دانشسرای والیبال جهت مطالعه متن کامل کلیک کنید
0
0

واليبال ساحلی

430 بازدید
5/5 - (1 امتیاز)

واليبال ساحلی

واليبال ساحلی در زمينی که از شن یا ماسه‏ی نرم پوشيده شده بازی می‌شود و علاوه بر اين تفاوتهای ديگری هم با واليبال سالنی دارد. در اين بازی خط مرکزی، و منطقه‏ی جلو و عقب وجود ندارد و تا وقتی که بازيکنان مزاحم بازی حريف نشوند می‌توانند از آن عبور کنند. به دلیل فضای مفرح و نشاط‌آور آن، امروزه والیبال ساحلی به یکی از پربیننده‌ترین ورزش‌های جهان تبدیل شده است و بازیکنان برتر در تورهای بین المللی از درآمد بالایی برخوردارند. توپ رسمی در اين بازی كمي بزرگتر از توپ واليبال سالنی است و معمولاًتوپ را کمتر باد می کنند تا فشار داخلی آن کمتر باشد. اين کار ميزان تأثير باد بر مسير حرکت توپ را کاهش می‌دهد.

در والیبال ساحلی هر تيم از 2 بازيکن تشکيل می‌شود و تعويض نيز مجاز نمی‌باشد. در هنگام مسابقه نيز تيم‌ها نمی‌توانند از مربی استفاده کنند. واليبال ساحلی در 3 ست برگزار می‌شود و هر تيمی که 2 ست را پيروز شود، برنده بازی خواهد بود. امتياز نهايي در 2 ست اول 21 می‌باشد و تيمی پيروز خواهد بود که علاوه بر کسب امتياز نهايي حد اقل 2 امتياز نيز از حريف خود بالاتر باشد، وگرنه بازی تا جايي که اين اختلاف 2 امتيازی حاصل شود ادامه می‌يابد. سيستم امتيازات نيز به صورت رالی می‌باشد. اگر دو تيم در شمارش ست‌ها 1-1 برابر شدند و بازی به ست سوم کشيده شد، در اين ست امتياز نهايي 15 می‌باشد. به منظور برابری درمقابل شرايط جوی، مانند جهت باد و نور خورشيد، بعد از هر 7 رالی، تيم‌ها زمين هايشان را با هم عوض می‌کنند. در ست نهايي اين تعويض بعد از هر 5 رالی صورت می‌گيرد.

در والیبال ساحلی، برخلاف والیبال سالنی تماس با توپ در دفاع روی تور جزو 3 تماس مجاز تیم محسوب می شود ( ممکن است در آینده این قانون عوض شود و مانند والیبال سالنی، تماس با توپ در دفاع روی تور جزو 3 تماس مجاز تیم محسوب نگردد.)، و در ضمن مدافعی که توپ با او تماس داشته می‌تواند ضربه‏ی دوم را نیز به توپ بزند. در سطوح بالا معمولاً دو بازیکن در سیستم دفاعی کاملاً تخصصی عمل می‌کنند، یعنی یک بازیکن همیشه در دفاع روی تور شرکت می‌کند
( بعد از زدن سرویس نیز به سرعت حرکت کرده و در دفاع روی شرکت می‏کند.) و بازیکن دیگر همیشه در توپگیری حضور می‌یابد. در زمان دریافت سرویس و حمله نیز بعضی بازیکنان همیشه در سمت راست بازی می‏کنند و بعضی همیشه در سمت چپ.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://volleyedu.com/?p=1593
اشتراک گذاری:
واتساپتوییتر
جواد مهرگان
مربی و مدرس والیبال
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

1 نظر در مورد واليبال ساحلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question