حذف امتیاز آموزشی از دوره های دانشسرای والیبال جهت مطالعه متن کامل کلیک کنید
حذف امتیاز آموزشی از دوره های دانشسرای والیبال جهت مطالعه متن کامل کلیک کنید
0
0

تکنیک‏های پایه والیبال

1543 بازدید
5/5 - (1 امتیاز)

تکنیک‏های پایه والیبال

ارسال با ساعد: اين نوع ارسال به منظور کنترل توپ و ارسال آن برای پاسور که در نزديک تور قرار دارد استفاده می شود. ارسال با ساعد معمولاً اولين تماس تيم با توپ می باشد و در دريافت سرويس و توپگیری (دفاع داخل زمين) بسيار كاربردي است. امروزه يک دريافت کننده ماهر که ليبرو نام دارد اکثر دريافت های سرويس را در تيم انجام می‌دهد و نقش محوری در توپگیری دارد. ارسال با پنجه نیز برای دریافت سرویس و ارسال اول کاربرد زیادی دارد‏. بنابراین ارسال با پنجه و ارسال با ساعد از پایه‏های والیبال هستند که کاربرد بالایی در دریافت سرویس، ارسال پاس و توپگیری دارند، و در ابتدا باید به نوآموزان آموزش داده شوند.

 

ارسال با پنجه: ارسال با پنجه معمولاً برای پاس دادن و دریافت سرویس و توپگیری توپ‏های با سرعت پایین به کار می‏رود. بیشترین کاربرد ارسال با پنجه در ارسال پاس ‏می‏باشد که برای تغيير جهت ارسال اول و هدايت توپ به منطقه‌اي که برای آبشار زدن مناسب باشد به کار می رود. پاس دادن معمولاً دومين تماس تيم با توپ می‌باشد و مرکز تاکتيکی واليبال است. پاسور بايد آنقدر ماهر باشد که علاوه بر ارسال پاسهای دقيق و با ثبات، مدافعين روی تور بلند‏قد و ماهر تيم مقابل را فريب دهد و آنها را از مهاجم واقعی تيم دور کند. استفاده از نقاط ضعف تيم مقابل در دفاع روی تور، نکته بعدی است که پاسور بايد به آن توجه کند.

 

 

آبشار: مهيج ترين قسمت بازی واليبال می‌باشد که در آن توپ با سرعت از بالای تور روانه زمين حريف می شود. آبشار قدرتمندترين ضربه در واليبال و مؤثرترين راه برای پيروزی در رالی می‌باشد. بیشترین امتیازات در والیبال از حمله به دست می‌آید و یکی از مهارت‌های امتیازآور مهم در بازی والیبال محسوب می شود.

 

سرويس: هر رالي با سرويس آغاز می‌شود . بازيکن بايد طوری با دست به توپ ضربه بزند که از روی تور عبور کرده و در داخل زمين حريف فرود بيايد. بازيکنان با توجه به سطحی که در آن حضور دارند از سرويس‌های متفاوتی استفاده می‌کنند. در سطوح مبتدي بازيکنان معمولاً از سرويس‌های ايستاده استفاده می‌کنند: سرويس از پايين ( سرویس ساده) يا سرويس از بالا (سرویس تنیسی یا چکشی).در سطوح پيشرفته بازيکنان معمولاً از سرويس‌های پرشی استفاده می‌کنند: موجی يا چرخشی(آبشاری). هر بازيکن فقط يک بار فرصت دارد که اقدام به زدن سرويس کند. اگر سرويس به تور برخورد کند و وارد زمين حريف شود(LET SERVE)، رالی ادامه می‌يابد.

 

دفاع روی تور: دفاع روی تور، اولين خط دفاعی در واليبال می‌باشد؛ دومین خط دفاعی را توپگیری یا دفاع داخل زمین می‏گویند. هدف اول در دفاع روی تور فرود توپ آبشار زده شده در زمین حریف می‏باشد؛ و هدف دوم جهت دادن توپ آبشار زده شده به سمت توپگیرهای تيم خودي است. فقط 3 بازيکن خط جلو می توانند در دفاع روی تور حضور يابند.کليد يک دفاع روی تور خوب نفوذ دست‌ها به زمين حريف می‌باشد. مدافعين روی تور خوب به جای آنکه دستهای خود را فقط بالا بياورند ( و توسط مهاجم با تکنيک حريف وسيله‌ای برای کسب امتياز شوند.) آنها را به منظور دستيابی به توپ و محدود کردن فضای حمله‌ي مهاجم  وارد زمين حريف می‌کنند.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://volleyedu.com/?p=1584
اشتراک گذاری:
واتساپتوییتر
جواد مهرگان
مربی و مدرس والیبال
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

1 نظر در مورد تکنیک‏های پایه والیبال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question