حذف امتیاز آموزشی از دوره های دانشسرای والیبال جهت مطالعه متن کامل کلیک کنید
حذف امتیاز آموزشی از دوره های دانشسرای والیبال جهت مطالعه متن کامل کلیک کنید
0
0

قدرت و پایداری ذهنی

289 بازدید
3/5 - (2 امتیاز)

قدرت و پایداری ذهنی

اکثر مربیان و بازیکنان سطح بالا بر این باور هستند که قدرت و پایداری ذهنی یکی از مهم ترین ویژگی های روانی برای موفقیت در والیبال می باشد. قدرت ذهنی و روانی واژه ای بسیار رایج است اما معمولاً درک درستی از آن وجود ندارد. افرادی که از نظر ذهنی دارای قدرت و پایداری بالایی هستند، باور کاملی به توانایی های خود دارند و اعتقاد راسخی دارند که می توانند عملکرد خود را کنترل کنند و مشکلات و شکست ها بر عملکرد آنها تأثیر منفی نخواهد گذاشت.

قدرت و پایداری ذهنی مربوط به مدیریت ذهن در لحظات حساس و پرفشار می باشد که در نتیجه ی آن، بدن بهترین عملکرد را خواهد داشت و بازیکن متمرکز باقی می ماند( استقامت در تمرکز).

قدرت ذهنی از 4 بخش اصلی و مهم تشکیل شده است:

  • کنترل و مسئولیت پذیری: بازیکنان قوی و پایدار از نظر ذهنی، رفتار خود را در شرایط مختلف کنترل می کنند و مسئولیت عملکرد خود را بر عهده می گیرند ( کنترل احساسات و عواطف، کنترل جنبه های مختلف زندگی، داشتن زندگی با برنامه).
  • تعهد: بازیکنانی که ذهن قوی دارند خود را به طور کامل در انجام وظایف خود درگیر می کنند و همیشه تمام توان و تلاش خود را به کار می گیرند و خود را متعهد به کسب موفقیت می دانند؛ با وجود همه ی موانع و مشکلات.
  • چالش پذیری: بازیکنی که از نظر ذهنی قدرتمند است به تمام شرایط پرفشار به عنوان یک چالش و فرصتی برای آموختن و پیشرفت می نگرد؛ او باور دارد که ابتدا باید روی اجرای بهترین عملکرد تمرکز کند سپس روی نتیجه.
  • اعتماد به نفس: اکثر بازیکنان والیبال که از نظر ذهنی قوی و پایدار هستند اعتقاد راسخی بر توانایی خود در موفق شدن دارند.

قوی تر شدن از نظر ذهنی چیزی نیست که در یک شب به وجود آید، باید روی آن کار کنید و تمایل داشته باشید که روی آن کار کنید و از همه مهم تر باید واقعاً بخواهید که از قدرت ذهنی داشته باشید. قدرت ذهنی چیزی نیست که درباره ی آن بلوف بزنید یا آنرا خاموش یا روشن کنید؛ باید آن را به تدریج در عمق وجود خویش به وجود آورده و پرورش دهید. بازیکنان باید دارای یک نگرش فکری، رویکرد و رفتاری باشند که بخواهند از نظر ذهنی قوی باشند.

 

آیا این مطلب را می پسندید؟
http://volleyedu.com/?p=4445
اشتراک گذاری:
واتساپتوییتر
محمدصادق درخشی
علاقمند به والیبال
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

1 نظر در مورد قدرت و پایداری ذهنی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. سلام.
    عالی بود. تمام کلید واژه ها در متن این مقاله نیاز به جستجوی بیشتر را در من ایجاد کرد ولی خواهش دارم که این کلید واژه ها را به زبان انگلیسی در خود متن درج کنید تا امثال بنده بتوانیم با سرچ بیشتر در دنیای والیبال، لذت بیشتری ببریم. چون یک معنی از یک کلمه رایج در دنیای ورزش ممکن است در فارسی معادل مناسبی نداشته باشد. به هر حال لذت بردم و برای شما آرزوی سلامتی دارم.

    1

question