سبد خرید 0

پیشگفتار 52 نکته طلایی در پرورش مهارت ها و طراحی تمرین

پیشگفتار

 

عالی شدن یک سفر بی‌پایان است که در این مسیر چالش‌ها، پیروزی‌ها، شکست‌ها، درس‌ها و لذت‌های ساده‌ی زیادی وجود دارد. عالی شدن در هر بخشی از زندگی یک تصمیم است، تصمیم بگیرید که عالی باشید. عالی شدن یک انتخاب است، انتخاب کنید که عالی باشید. عالی شدن یک تمرکز کامل می‌خواهد؛ تمرکز روی عالی شدن؛ تمرکز، تمرکز.

مهم‌ترین گام‌ها که به‌منظور عالی شدن:

  • تصمیم بگیرید تا به بهترین بازیکن یا مربی‏ای که می‏توانید تبدیل شوید. (Decide)
  • تصمیم بگیرید و انتخاب کنید؛ تا هر آنچه را که برای تبدیل‌شدن به بهترین مربی یا بازیکن نیاز است، با بهترین کیفیت و عالی‌ترین شکل ممکن انجام دهید. (Do)
  • روی انجام آنچه تصمیم گرفته‌اید و انتخاب کرده‌اید که انجام دهید تمرکز و تعهد کامل داشته باشید؛ هر روز بیشتر از روز قبل؛ و از انجام هر آنچه از رسیدن به این هدف شما را دور می‌کند اجتناب بورزید. در رسیدن به هدف خود تقوی داشته باشید(DO + DECIDE = DOCIDE) .

تصمیم‌ها و انتخاب‌ها

شما می‌توانید تصمیم بگیرید و انتخاب کنید که عالی باشید یا عالی نباشید. شما می‌توانید انتخاب کنید آنچه را که دارید انجام می‌دهید با تمرکز و کیفیت عالی انجام بدهید یا انجام ندهید. شما می‌توانید انتخاب کنید که انرژی خود را درباره‌ی مسائل خارج از کنترل خود هدر بدهید یا انتخاب کنید روی مسائل تحت کنترل خودتان تمرکز کنید. شما می‌توانید انتخاب کنید که به دیگران اجازه دهید شما را ناراحت کنند یا انتخاب کنید که چنین اجازه‌ای ندهید. شما می‌توانید انتخاب کنید که از موانع عبور کنید و به موقعیت‌های چالشی واکنش مثبت نشان دهید و نه واکنش منفی. شما می‌توانید انتخاب کنید که روی نکات منفی متوقف بمانید یا روی نکات مثبت تمرکز کنید. شما می‌توانید انتخاب کنید که به رؤیاهایتان دست‌یابید و از آن‌ها فراتر روید یا اینکه به آن‌ها اجازه دهید از دست بروند، بدون هیچ تلاشی واقعی. این‌ها انتخاب‌های شما هستند و انتخاب‌های شما کیفیت عملکردتان را هدایت می‌کند و همین‌طور لذت‌های شما را در زندگی. تصمیم بگیرید!

هرگز هیچ قهرمان جهان، قهرمان المپیک یا رهبری جهانی، در هیچ زمینه‌ای، دیده نشده است که تصمیم نگرفته باشد که با تمام تمرکز به اهداف خود دست یابد و حتی از آن‌ها فراتر هم برود. اگر می‌خواهید به حداکثر پتانسیل شخصی خود دست‌یابید، باید تصمیم بگیرید که با تمام تمرکز و تعهد اهداف خود را دنبال کنید. معمولاً چالش بعدی باقی ماندن در مسیر درست برای رسیدن به اهداف و عالی شدن می‌باشد که نیازمند حفظ تمرکز و استقامت در آن می‏باشد.

اولین گام بزرگ این است که تصمیم بگیرید عالی باشید. گام دوم این است که هر آنچه را که برای عالی شدن نیاز است انجام دهید. گام بزرگ بعدی این است که در برابر موانع و مشکلات ایستادگی کرده و بر آن‌ها غلبه کنید. هیچ‌کس به حداکثر پتانسیل خود دست نیافته است مگر اینکه با موانع، شکست‌ها و چالش‌ها روبه‌رو شده و از عهده‏ی آن‌ها برآمده باشد. سختی‌ها، ناملایمات و گاهی بداقبالی‌ها بخشی از سفر به تعالی در هر زمینه‌ای می‌باشند.

افرادی که در عبور از مشکلات، موانع، چالش‌ها، شکست‌ها، تردیدها، عدم اطمینان‌ها و گاهی ترس‌ها؛ موفق هستند و راهی را پیدا می‌کنند تا شور و شوق و نگرش و هدفمندی خود را در مسیر تعالی حفظ کنند، آن‌ها احساس می‌کنند دلایل منطقی برای آنچه در حال انجامش هستند دارند و می‌توانند این دلایل را حفظ کنند. آن‌ها می‌دانند چه چیز به دست خواهند آورد و چه چیز را دوست دارند، سپس آن را در اولویت زندگی خود قرار می‏دهند و به آن عشق می‌ورزند و روی آن تمرکز می‌کنند.

تمرکز کردن

در دنبال کردن هر هدفی، تمرکز کردن روی آن هدف و روی انجام تمام کارهایی که برای رسیدن به آن هدف لازم است و پرهیز از انجام کارهایی که در رسیدن به آن هدف ایجاد اخلال می‏کند، باعث به وجود آمدن عملکردی با ثبات و سطح بالا می‌شود. دستورالعمل تمرکز کردن با کیفیت بالا ساده است: مثبت ماندن و در ارتباط کامل بودن با هدف. عملکرد با ثبات در این دستورالعمل بی‌نهایت چالشی می‌باشد. شما باید تصمیم بگیرید که تمرکز کنید، انتخاب کنید که با تمرکز باشید، دلایل خوب برای تمرکز کردن بیابید و متعهد باشید که روی بهبود تمرکز خود کار کنید؛ به‌این‌ترتیب تمرکز و افکارتان به سود شما کار می‌کند نه علیه شما. در هر دوره‏ی آماده‌سازی، در هر روز تمرینی، در هر تمرین، در هر عملکرد، در هر مسابقه، در هر جلسه‏ی تیمی، در هر تعاملی، از ثانیه اول تا ثانیه آخر با تمرکز و متعهد باشید.

شما می‌توانید انتخاب کنید که با تمام تمرکز، آمادگی ذهنی و با تمام شور و شوق و علاقه در تمرین و مسابقه حضور یابید، یا انتخاب کنید که فقط حضور فیزیکی در تمرین و مسابقه داشته باشید؛ بدون تمرکز و آمادگی ذهنی. شما می‌توانید انتخاب کنید در برابر عوامل ایجاد حواس‌پرتی و از بین رفتن تمرکز، دوباره تمرکز کنید و در تمرکز پایدار بمانید یا اینکه به پریشانی حواس و از بین رفتن تمرکز ادامه دهید.

زمانی که تمرکز و افکارتان به سود شما کار کرد و نه برعلیه شما، بلافاصله شروع به در دست گرفتن سرنوشت خود می‌کنید. عملکرد ضعیف را به عملکرد خوب، عملکرد خوب را به عملکرد عالی و عملکرد عالی را به عملکرد عالیِ باثبات و فوق‌العاده تبدیل خواهید کرد. این تمرکز و افکار شما هستند که زندگی شما را هدایت می‌کنند. تمرکز هسته‌ی مرکزی موفقیت و عالی شدن در هر زمینه ایست؛ اما عوامل مهم دیگر در چرخ حرکت به‌سوی عالی شدن چیست؟ چه مهارت‌های ذهنی‌ای برای رسیدن به اوج عملکرد لازم است؟

 

قدرت و سرسختی ذهنی

اکثر مربیان و بازیکنان سطح بالا بر این باور هستند که قدرت و سرسختی ذهنی یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های روانی برای موفقیت در والیبال می‌باشد. قدرت ذهنی و روانی واژه‌ای بسیار رایج است اما معمولاً درک درستی از آن وجود ندارد. افرادی که ازنظر ذهنی دارای قدرت و ثبات بالایی هستند، باور کاملی به توانایی‌های خود دارند و اعتقاد راسخی دارند که می‌توانند عملکرد خود را کنترل کنند و مشکلات و شکست‌ها بر عملکرد آن‌ها تأثیر منفی نخواهد گذاشت. قدرت و سرسختی ذهنی مربوط به مدیریت ذهن در لحظات حساس و پرفشار می‏باشد که درنتیجه‌ی آن، بدن بهترین عملکرد را خواهد داشت و بازیکن متمرکز باقی می‌ماند (استقامت در تمرکز) و مهارت‏ها را به بهترین شکل ممکن اجرا می‏کند.

بازیکنی که ازنظر ذهنی قوی و سرسخت است، در بازی‏های حساس و تعیین‌کننده و در امتیازات مهم و کلیدی هم بهترین عملکرد خود را به نمایش می‏گذارد. او در مواجهه با مشکلات، شکست‏ها و ناملایمات اعتمادبه‌نفس خود را حفظ می‏کند، سرسخت و مثبت می‏ماند و تلاش خود را برای رسیدن به هدف بیشتر کرده و هوشمند‏تر عمل می‏کند. او بسیار اهل رقابت است و عاشق پیروزی؛ و نسبت به هدف خود کاملاً متعهد بوده و مسئولی تمام کارهای خود را می‏پذیرد.

توانایی پیروزی در مسابقه در شرایط مختلف، از اعتمادبه‌نفس بازیکن و باور درونی بازیکن که خود را لایق پیروزی می‌داند ناشی می‌شود، باوری که در ناخودآگاه بازیکن وجود دارد. باور و اعتمادبه‌نفسی که در کل اعضای تیم وجود دارد و ریشه در آماده‌سازی خوب و انسجام و یکپارچگی بالای تیمی دارد و تا زمانی که این یکپارچگی از بین نرود، شکست‌ناپذیر خواهند بود؛ زیرا بازیکنان هر رالی از رالی قبل باهوش‌تر و سخت‌کوش‌تر خواهند بود و به خاطر علاقه به والیبال و به یکدیگر و به مربی خود بیشترین تلاش خود را برای اجرای بهترین عملکرد انجام می‌دهند.

 

مطالب پیشنهادی دیگر برای شما

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
http://volleyedu.com/?p=9883
question