حذف امتیاز آموزشی از دوره های دانشسرای والیبال جهت مطالعه متن کامل کلیک کنید
حذف امتیاز آموزشی از دوره های دانشسرای والیبال جهت مطالعه متن کامل کلیک کنید
0
0

آشنایی با والیبال

573 بازدید
5/5 - (1 امتیاز)

والیبال در سال 1895 میلادی مطابق با 1274 هجری شمسی توسط ویلیام جی. مورگان مدیر تربیت بدنی انجمن جوانان مسیحی امریکا Y.M.C.A در شهر هولیوک ایالت ماساچوست این کشور ابداع گردید. در ابتدا، والیبال مینتونت نام داشت.

در سال 1916 انجمن جوانان مسیحی Y.M.C.A و انجمن ملی ورزش‌های دانشگاهی امریکا(NCAA ) قوانین والیبال را تدوین کردند. به مرور زمان والیبال در سراسر امریکا رواج یافت و قوانین مربوط به آن کامل تر و فراگیر تر گردید.

فدراسیون بین المللی والیبال (FIVB) در سال 1947 در فرانسه تأسیس گردید و پل لیپود به عنوان اولین رئیس آن انتخاب شد. اکنون حدود 220 کشور عضو FIVB هستند، و مقر FIVB نیز اکنون در سوئیس قرار دارد.

اولین دوره مسابقات قهرمانی جهان، مردان: سال 1949 پراگ، چکسلواکی

اولین دوره مسابقات فهرمانی جهان، زنان: سال 1952مسکو، شوروی سابق

ورود والیبال به المپیک: سال 1964 ، المپیک توکیو، ژاپن

اولین دوره مسابقات جام جهانی مردان: سال 1965 لهستان

اولین دوره مسابقات جام جهانی زنان: سال 1973 اروگوئه

ورود والیبال ساحلی به المپیک: سال 1996، المپیک آتلانتا، امریکا

ورود والیبال به ایران: سال 1299 و توسط میرمهدی ورزنده

تأسیس فدراسیون والیبال ایران: سال 1336 به ریاست امیر عباس امین

عضویت ایران در FIVB: سال 1337 مطابق با 1959 میلادی

رؤسای FIVB از ابتدا تا کنون: پل لیپود، فرانسه (1947 تا 1984)، روبن آکوستا، مکزیک       ( 1984 تا 2008)، ژی هونگ وی، چین ( 2008 تا 2012)، آری گراسا، برزیل ( 2012 تا کنون).

رئیس فعلی فدراسیون والیبال ایران: محمد رضا داورزنی

کل اعضای FIVB: 220 عضو : آسیا 65 عضو، اروپا 55 عضو، افریقا 53 عضو، امریکای مرکزی و شمالی 35 عضو، امریکای جنوبی 12 عضو.

درباره بازی واليبال

واليبال ورزشي است که به وسيله دو تيم و در زمينی که به وسيله تور به دو قسمت مساوی تقسيم شده، بازی می شود. والیبال ورزشی است که در آن بازیکنان با پاها جابه‏جا می‏شوند، با دست‏ها به توپ ضربه می‏زنند، و با فکر بازی می‏کنند.

در والیبال هر تيم می تواند در زمين خود 3 بار با توپ تماس داشته باشد و هدف اصلی فرود آوردن توپ در زمین مقابل می‏باشد، تیم مقابل نیز می‏خواهد از فرود توپ در زمین خود جلوگیری کند. الگوی رايج بازی والیبال ارسال با ساعد (دریافت اول)، پاس دادن با پنجه و آبشارزدن می باشد. توپ با زدن سرويس وارد بازی می شود. تيم ها همينطور می توانند با انجام دفاع روی تور در برابر آبشار حريف، جلوی توپ را هنگام عبور از روی تور بگيرند. تماس با توپ در دفاع روی تور که منجر به ورود توپ به زمين مدافع گردد به عنوان يکی از 3 تماس مجاز تيم محسوب نمی شود.

امروزه والیبال در جوامع بسیار فراگیر شده است که به خاطر سازگار بودن نحوه بازی والیبال با شرایط مختلف و انعطاف‏پذیری تعداد بازیکنان، ابعاد زمین و ارتفاع تور می‌باشد. پیر و جوان، زن و مرد، با هر تعدادی که باشند می‌توانند با تجهیزات کمی والیبال بازی کنند. والیبال را می توان در سالن ورزشی، روی چمن، روی شن در ساحل، در پارک و … بازی کرد.

وضعیت عمومی هر تیم در بازی‏های رسمی:

 • حداکثر 12 بازیکن برای هر تیم( 6 بازیکن درون زمین، 6 بازیکن جایگزین، حداکثر 2 لیبرو که فقط یکی از آنها می‌تواند هم زمان درون زمین باشد.). در بعضی از مسابقات، مانند لیگ جهانی، تیم‏ها می‌توانند از 14 بازیکن استفاده کنند.
 • 4 نفر کادر فنی( سرمربی، 3 نفر کمک مربی)
 • 2 نفر کادر پزشکی( پزشک و فیزیوتراپیست)

 

گروه داوری:

 • 2 داور اصلی(داور اول و داور دوم)
 • 4 داور خط
 • یک نویسنده و یک کمک نویسنده، یک نفر مسئول تابلوی امتیازات
 • یک داور ذخیره‏ی داوران اصلی؛ یک داور، ذخیره‏ی داوران خط

 

ارتفاع تور:

 • مردان: 243 m
 • زنان: 224 m

 

توپ: توپ از چرم یا الیاف مصنوعی که درون آن لایه ی لاستیکی بادکنک مانندی قرار دارد، درست شده است.

 • محیط توپ: 65-67 cm
 • وزن: 260-280 gr
 • فشار درونی: 300-0.325 kg/cm²

 

سیستم امتیازدهی:

 • هر تیم که 3 ست را ببرد برنده بازی است.
 • هر تیم که به امتیاز 25 برسد( در ست 5 ام باید به امتیاز 15 برسد.) برنده ست می‌شود، به شرطی که حداقل 2 امتیاز از حریف بالاتر باشد، وگرنه بازی تا جایی ادامه می‌یابد که این اختلاف دو امتیازی به وجود آید.
 • هر تیم می‌تواند 2 وقت استراحت درخواست کند که هر کدام 30 ثانیه هستند.
 • در بازی‌های رسمی 2 وقت استراحت فنی در امتیازات 8 و 16 برای هر دو تیم در نظر گرفته شده است که هر کدام 1 دقیقه هستند.

 

خط عقب: منطقه توپگیری یا دفاع داخل زمین. بازیکن خط عقب فقط زمانی می‌تواند از ارتفاعی بالاتر از تور آبشار بزند که از پشت خط 3متر جهش کرده باشد. مناطق 1، 5 و 6 منطقه‏ی عقب یا خط عقب محسوب می‏شوند.

خط جلو: منطقه حمله و دفاع روی تور. جایی که در اکثر مواقع حمله از آنجا انجام می شود. فقط بازیکنان منطقه یا خط جلو می‏توانند در دفاع روی تور شرکت کنند. مناطق 2، 3 و 4 منطقه‏ی جلو یا خط جلو محسوب می‏شوند.

 

چرخش:

 • هرگاه وظیفه زدن سرویس به یک تیم منتقل شد، بازیکنان آن تیم باید یک منطقه در جهت عقربه‌های ساعت چرخش انجام دهند. بلافاصله پس از اینکه توپ وارد بازی شد، تمام بازیکنان می‌توانند آزادانه منطقه خود را در زمین انتخاب کنند و جابجا شوند. یک تیم معمولاً هر ست را با قراردادن بازیکنان تخصصی در هر یک از 6 منطقه زمین آغاز می‌کند.

معمولاً در آغاز هر ست پاسور در منطقه 1، مهاجم پشت خط زن در منطقه 4، دو مدافع میانی در منطقه 3 و 6، دو مهاجم کناری یا دریافت کننده-مهاجم در منطقه 2 و 5 قرار می گیرند.

آیا این مطلب را می پسندید؟
http://volleyedu.com/?p=1582
اشتراک گذاری:
واتساپتوییتر
جواد مهرگان
مربی و مدرس والیبال
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد آشنایی با والیبال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

question